računalnik na rumenem kavču

Iz sanj o srečni družini, ki skupaj harmonično preživi vsak dan, se znajdeš v drugačni resničnosti.

Otrok te ne posluša, ne sodeluje, ti pa več ne veš, kaj bi. Začneš iskati odgovore, toliko zadetkov. Poizkusiš nekaj novega, ne deluje, izgubiš motivacijo in vse je po starem. Žalostne otrokove oči, v tebi občutek nemoči in krivde.

Morda na svoji poti starševstva želiš pomoč. Nudim ti možnost brezplačnega kratkega posveta.

  • Pogovor poteka preko ZOOMa. Potrebuješ torej računalnik ali telefon s kamero, mikrofonom in zvočnikom/slušalkami in miren prostor.

    Proces dela z mano ima 2 osnovni sestavini – učenje in coaching, oba dela sta individualizirana glede na tvoje trenutne potrebe.

    Učenje je o delovanju človeka s poudarkom na razvoju otroka. Ko odrasel bolje razume način delovanja človeka, lažje sprejema tako sebe kot otroka in nekatere dileme glede vzgoje izginejo, saj staršu postane jasno, kaj je smiselno in kaj ne.

    Vendar samo znanje ni dovolj. Potrebno je spremeniti še staršev način delovanja. Temu je namenjen coaching, ki je usmerjen v odkrivanje in spreminjanje vzorcev, po katerih delujeta tako ti kot otrok.

    Proces poteka v 3 korakih:

    1. Je, kar je.

    Pregled glavnih načinov delovanja v družini in ugotavljanje trenutnega stanja.

    Poveš mi, kaj te tare, jaz pa ti z usmerjenimi vprašanji pomagam situacijo osvetliti z različnih zornih kotov.

    2. Zakaj je tako?

    Zakaj tako pogosto reagiram na način, ki mi ni všeč? Tukaj se dotaknemo preteklosti, v kateri so vzorci nastali. Poglobimo se v to, kaj sporoča otrokovo vedenje.

    3. Kako je lahko drugače?

    Kje se lotiti spremembe? Katere veščine ti manjkajo? Kaj potrebuje otrok, da bo lažje sodeloval? Tukaj skupaj poiščeva tehnike, ki te pri tvoji spremembi najbolj podprejo in narediva jasen načrt za udejanjanje spremembe na vsakodnevni bazi.

    • Želiš si biti spoštljiv starš, nekaj minut še gre, potem pa ne zmoreš več, začneš kričati, izsiljevati, sramotiti, groziti ali pa se vdaš, da je mir v hiši.

    • Želiš biti vodja, ki ga otrok potrebuje, pa se bojiš, da te otrok ne bo imel več rad, če postaviš mejo.

    • Bi rad/a okrepil/a povezanost z otrokom, vendar ne najdeš pravega načina.

    • V starševstvu pogrešaš sproščenost in igrivost.

    • Zdi se ti, da potrebuješ več znanja, nimaš pa časa, energije ter volje, da bi bral/a, iskala informacije, ki jih trenutno potrebuješ.

    • Ne veš, kaj narediti, ko ima otrok čustvene izbruhe, noče sodelovati, govori neprimerne besede, tepe, ščipa, grize.

    • Rivalstvo med sorojenci je postalo zate preveč.

    • Pravijo ti, da malo potrpi in bo minilo. Ti pa opažaš nasprotno – vzdušje v družini je vse slabše.

    • Težko ti je, rad/a bi le, da te nekdo posluša, brez da ti trosi nasvete in te prepričuje, da bo vse OK.

    • Pri zdravljenju duševnih motenj in bolezni.

    • Pri iskanju primerne kazni za otroka.

    • Pri iskanju načinov, kako popravit otroka.

    • Pri prelaganju odgovornosti na otroka ali na partnerja.

  • Znanje delovanja človeškega telesa in človeka sem pridobila skozi študij zdravstvene nege in medicine. Name so pomembno vplivala tudi nekatera dodatna izobraževanja na medicinskih kongresih.

    Za coaching zavestnega starševstva sem se izurila na inštitutu dr. Shefali Tsabary. Metoda temelji na prevzemanju odgovornosti za svoje misli, čustva in dejanja, prepoznavanje vzorcev, ki nas omejujejo in način, kako te vzorce spremeniti.

    Na inštitutu Mindsight, ki ga je ustanovil znanstvenik in avtor dr. Dan Siegel, sem zaključila izobraževanje medosebne nevrobiologije (interpersonal neurobiology). Gre za razumevanje tega, kako deluje naš um in kako vplivamo drug na drugega. To je pomemben del starševstva – da vemo, kako delujemo mi, kako vplivamo na otroka in kako se otrokovi možgani razvijajo.

    Na moje delo vpliva Kelly Mahler, ki se že vrsto let ukvarja z raziskovanjem interocepcije. Za mene je to osnova zdravja – da zavestno občutimo signale iz našega telesa, jih razumemo in v skladu z njimi delujemo.

    Pomembna znanja iz razvojne psihologije sem pridobila na Neufeld Institute pod vodstvom profesorja Gordona Neufelda.

    Dihanje je pomemben del mojega pristopa. Z dihalnimi vajami lahko zavestno vplivamo na delovanje avtonomnega živčnega sistema in tako prispevamo k uravnavanju delovanja možganov, telesa in uma.

  • Polna svetovalna ura 60 minut je 60 eur.

    Kratek posvet 30 minut je 60 eur.

    Paket treh ur 150 eur. Vsaka nadaljnja ura 50 eur.

Kaj stranke povedo o delu z mano?

  • I am much better and also daughter, she is now at the end of the school year preparing for the graduation party next week, and soon we are traveling to our home country where she will spend the summer vacation with her cousins. So she is actually so excited, no worries or anything . I am so grateful for the advice you gave me during our hard time, you helped me a lot.

    R. M.

  • Coaching je bil res odličen, toliko izhodišč za razmišljanje in uvidov. Hvala, naj se uresniči, kar si napisala - "v skladu s sabo".

    J. U.

  • S svetovanja sem odnesla veliko koristnih informacij. Naučila sem se, da moram sprejeti.

    Š. Z.

  • Ko sva se prvič slišali, sem po nekaj minutah dobila vtis, kot da se midve pa že ne moreva slišati prvič, gotovo se poznava od otroštva. Nikakor nisem dobila občutka, da me bo malo poslušala, mi malo svetovala in nato se bova poslovili. Nekatere njene besede mi odzvanjajo vsakodnevno, nekatere poskušam uresničevati ob dnevnih priložnostih, nekatere uresničujem bolj ali manj uspešno, nekatere zapise pa prebiram na njenem blogu. Vsakič znova. Predvsem sem ji hvaležna, da me je spomnila, da smo tudi mamice samo ljudje, da delamo napake, da si moramo vzeti čas zase …

  • Marsikdo bi lahko rekel, ma jaa, pa saj to vse lahko prebereš v instantnih priročnikih, v stotih dneh do boljše samopodobe, v rubrikah tete Justi ali Zvezdane Mlakar. Verjetno drži. Drži pa zagotovo, da si je Nina nekajkrat vzela čas samo zame, svoj čas je namenila meni. Zaupala sem ji reči, ki jih drugim nisem. Njeno svetovanje oziroma pogovor z njo ni bila instantna rubrika v ženski reviji.

  • Veliko primerov, ki jih je vključila v razlago, je bilo povezanih z njeno družino, z njenimi otroki, govorila je tudi in predvsem iz izkušenj. Ob tem pa je suvereno − ne da bi kadar koli, za hipec, med pogovorom dajala vtis, da ji je odveč poslušati moje težave − svoje znanje prijetno in toplo, brez moraliziranja, posredovala tako, da me je spodbudila k razmisleku o izvoru težav, pa tudi k sprejetju in preseganju teh. In za to sem ji iskreno hvaležna!

    S. G.

  • Ko sem imela izziv v starševanju, je bilo Nina Lakota prvo ime, ki sem ga pomislila, kot odgovor na to, na koga naj se obrnem. Kljub letom dela na sebi, mi je par ur najinega srečanja dalo veliko uvidov in ozadij mojih trigerjev. Všeč mi je njena odločnost, mirnost, neposrednost in osredotočenost ter neprecenljivi čut za videnje detajlov in povezovanje le teh. Mali triki so dali velike rezultate. Priporočam vsem, ki se ne bojite delati sprememb na sebi.

    M. F.

  • Definitivno + zelo oseben pristop, ko se vživiš v moje stanje in ven potegneš uvid. To je res unikatno. Seveda je to neprijetno, in tišina je neprijetna, in to, da ne vem, kaj bi moral delati/reči je neprijetno, ... Ampak zato sem prišel, da spremenim in se telo upira. To je tudi izziv, kako doseči naslednjo stopnjo. Definitivno, bi te priporočal takim, ki ne pridejo na quick fix, ampak takim, ki se zavedajo svoje "nekompetence". Predvsem relacija starši in jaz ter otroci in jaz. Tu sem te zelo čutil, da sporočaš Zdravo in Stabilno okolje.

    G. P.